Come as a guest - leave as a friend

Follow Us

9 yıl sabır ocağı

İLK RESTORASYONLAR

Tarihimize, özümüze ve eski eşyalara olan sevgimiz bizi bu şirin ve tarihi vadiye getirdi.   2004 yılında satın alınan bu virane halindeki evi bazı “basit” onarım ve tadilatlar ile hafta sonlarını ailemiz ve arkadaşlarımız ile birlikte geçirebileceğimiz bir yazlık olarak hazırlamaktı.

İlk restorasyon çalışmaları 2006 yılında başladı ve “çok zahmetli” 6 yıl sürdü.

Bu çalışmalarımız sırasında birçok ziyaretçi, gezgin ve resmi makamlar tarafından bu projemizi bir işletmeye çevirmemiz yönünde telkin aldık. “Cafe, restoran veya bir otel” derken “neden hepsi bir arada olmasın” denildi.

Ardından sanat tarihi, yapım tekniği ve gerekli olan malzemeler hakkında yeni ve derin araştırmalar yapıldı…

ve elbette bunları gerçekleştirebilmek için elimizde olmayan maddi kaynak ve ustalar için.

DEVAM EDEN RESTORASYONLAR

Hiç özel kullanıma geçemeden ilave 3 yıl, zahmetli çalışmalar ve uzman restorasyon işleri sabrımızı ve dayanıklılığımızı epey zorladı. Geçmişte yıkılmış olan üst kat yeniden inşa edildi ve bugünkü görünüme kavuştu. Bu süre içerisinde birçok bölüm yapım sonrası aslına uyum sağlamadıkları için tekrar yıkılarak yeniden yapılmak zorunda kalındı.

Sille Köyünde “tarihi bina” adı altında sunulan birçok “namlı yapılar”, bu zahmetli ve maliyetli restorasyon çalışmalarından sıyrılarak, yıkılıp  yeniden inşa edilmiştir. Bu elbette daha kolay ve ucuzdur fakat  restorasyon dan ziyade rekonstrüksiyon altına girer.

Bütün restorasyon çalışmalarımız sırasında Sille ve çevresinde yerleşik uzman, usta ve işçiler ile çalışmaya önem verdik.

Restorasyona başlamadan önce iş hacminin tamamını ve maliyetini önceden bilseydik, herhalde hiç başlamazdık…

Bazı restorasyon ayrıntıları

Ana binamız geleneksel Türk Bey Konağıdır ve yapı şekli gereği takriben 450 yıllıktır. Hayat bölümü (zemin) ve ilk kat aslına uygun ve Konya Anıtlar Kurulu tarafından onaylanan bir restorasyon projesi ile restore edildi. Konaklama odalarımızın bulunduğu kat bir rekonstrüksiyon projesi sonucu ve sonradan özgün olarak yeniden inşa edilmiştir. Yapım şekli “Bağdadi” dir, bütün taşıyıcı kolon, hatıl, yastık ve kirişler tamamen ahşaptan yapılmıştır. Bunların araları da taş ile örülüdür.     Bu tür yapılar depreme daha dayanıklıdır.

Sedir (katran) ağacı, sarı çam ağacı, üfleme cam aydınlatmalar, çevirmeli porselen elektrik düğmeler, eski tip döküm radyatörler, bronz pencere/kapı kolları ve menteşeleri, dövme çelik kapı ve dolap menteşeleri (gullep), bronz kapı kol mandal mekanizmaları (şıpdüşen) ve bakır kablo döşeme boruları gibi geleneksel yapım ve dekorasyon malzemelerinin bulunması kadar uygulaması da bir o kadar zordu.  Taş kaplı alanların tamamı yerden ısıtma sistemi, odalar ve sosyal alanlar da ingiliz pirinç termostatik vanalı nostaljik döküm radyatör petekleri ile donatıldı. Tüm mobilya ve dekorasyon işleri el yapımı sedir (katran) ağacı ve sarı çam ağacı ile yapılmıştır. Ağaçlar yüzeyinde herhangi kimyasal koruyucu veya vernik kullanılmadı. Sedir ağacına has kokuyu yoğun olarak teneffüs edebilirsiniz. Tüm oda ve sosyal alanlarımız duman detektörleri ve yangın söndürme sprinkerleri ile donatılmıştır. Kapalı alanlarımızın tamamında sigara içmek ve evcil hayvanlar yasaktır.


Restorasyon sürecinde özel katkılarından dolayı teşekkür ederiz:

ART-DEM Mimarlık Restorasyon Konservasyon Kazı İnş San ve Tic Ltd Şti Konya.  Ayşe Aslan – Sanat Tarihçisi ve Süheyla Koç – Mimar

Oskar Mobilya Dekorasyon Konya  – Mustafa Büyükaslan (“Danacı”, Sulutas 19.02.2018 de vefat etmiştir, Rahmet ve Sevgi ile anıyoruz)

Ahmet Sayan ve Mustafa Sayan – Marangoz

Mustafa Göksu Konya – Restorasyon ve Dekorasyon

Adem Karanarin ve Ahmet Karanarin, Konya – Elektrik ve Tesisat


 

HAN

Han kelimesinin anlamı:  Hükümdar,  Devlet reisi,  Yolcuların misafir olduğu bina,  Kervansaray,  Otel,  Ticaret ehlinin sakin olduğu yer,  Yemek sofrası,  Üstüne yemek konan tepsi,  Yemek,  Taam,  Ahçı dükkânı,  Lokanta,  Okuyan,  Okuyucu,  Çağıran,  Dua okuyan…

…biz de odalarımızın isimlerini  16.000  yıllık Türk tarihindeki en önemli devlet kurucuların adlarını vermeye karar aldık.

Burada tarihteki en önemli Türk devletlerinin o güzel bayrakları görebilirsiniz.


Restorasyon öncesi 2005 yılı
Restorasyon sonrası 2015 yıı
Bizimle birlikte bu uzun süren restorasyon çalışmalarında emeği geçen ve hala katkılarını sürdüren bütün dostlarımıza teşekkürü bir borç biliriz.

Ayrıca ve özellikle bu uzun süren çalışmalarımız sırasında kesinlikle rahatsızlık verdiğimiz ama bize hiç sıkıntı yaşatmayan ve duaları ile destek olan komşularımıza teşekkür ediyoruz.

Bu huzurlu ortamı siz değerli misafirlerimiz ile paylaşmayı sabırsızca bekliyoruz.